Čína rozšiřuje svůj vliv v Pacifiku, šéf diplomacie zahájil turné po státech Tichomoří

Date:

Šéf čínské diplomacie Wang I odstartoval ve čtvrtek 10denní cestu po státech Tichomoří.

Vlevo šéf čínské diplomacie Wang I a ministr zahraničních věcí Šalamounových ostrovů Jeremiah Manele během tiskového brífinku v metropoli Honiara, 26. května 2022

Peking chce s těmito zeměmi uzavřít rozsáhlou bezpečnostní a hospodářskou dohodu, která by dramaticky rozšířila vliv Číny v regionu. Mluvčí americké diplomacie Ned Price ve středu vyjádřil obavy nad čínskými plány v Pacifiku a varoval, že by Čína mohla pacifické ostrovy využít ve svůj prospěch a destabilizovat region. Austrálie na čínskou iniciativu reagovala vysláním své ministryně zahraničních věcí Penny Wongové na Fidži. Návštěva má podle ní demonstrovat důležitost, jakou Austrálie přikládá vztahům s Fidži a dalšími zeměmi Pacifiku.

Jako první navštívil Wang I Šalamounovy ostrovy, s nimiž Peking nedávno uzavřel rozsáhlý bezpečnostní pakt. Čínský ministr po příchodu na Šalamounovy ostrovy řekl, že Peking bude pro tuto ostrovní zemi „spolehlivým a upřímným partnerem“. Vyjádřil přitom naději, že vztahy mezi Čínou a Šalamounovými ostrovy budou vzorem i pro ostatní tichomořské ostrovní státy, uvedlo v prohlášení čínské ministerstvo zahraničních věcí.

Šalamounovy ostrovy do roku 2019 udržovaly vztahy s Tchaj-wanem a poté učinily obrat směrem k Číně. V dubnu uzavřela tato země s Pekingem rozsáhlý bezpečnostní pakt, který vzbudil obavy Spojených států, Austrálie a Nového Zélandu.

Traffic at bridge with sunset downtown in Hong Kong

Wang I v rámci svého probíhajícího regionálního turné navštíví také Fidži, Kiribati, Samou, Tongu, Vanuatu, Papuu Novou Guineu a Východní Timor. Během pobytu na Fidži absolvuje jednání s představiteli tichomořských zemí, s nimiž by chce uzavřít dohodu o spolupráci ve sféře bezpečnosti a dalších oblastech.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Kvalitní a hezké cyklistické oblečení pro každou příležitost? To je ENDURA

Jestliže máte alespoň běžné zkušenosti s cyklistickou, zřejmě jste už...

Že vaše narození by mělo být doprovázeno palindromickými kouzly

Středověká Evropa byla obzvláště nebezpečným místem pro porod. Smrt...

USA a Japonsko provedly vojenské cvičení letectva nad Japonským mořem

Spojené státy a Japonsko provedly ve čtvrtek letecké cvičení...

Scholz: Putin válku na Ukrajině nevyhraje, nesmí diktovat podmínky příměří

Ruský prezident Vladimir Putin nevyhraje válku na Ukrajině a...