Garsonka s malým balkonem v okrajové části hl. města

Date:

Kdo by takový nechtěl? Zařizování interiéru však vyžaduje nejen vkus, ale také představivost, poměrně mnoho času, přehled o nabídce v obchodech a organizační schopnosti. Pro někoho je to noční můra, pro jiného radost. Táňa patří do té druhé skupiny.

Táňa není ani architektka, ani interiérová designérka. Její profesí je marketing. No zařizování interiérů je její velkou vášní a své hobby dokázala přeměnit i na příležitostný zdroj příjmu. „Nedělám interiéry pro konkrétní klienty. Navrhuji je tak, abych v nich chtěla bydlet já sama. A zatím si každý našel svého klienta velmi rychle,“ směje se a jedním dechem dodává: „Výzvou jsou pro mě zejména malé byty, které se snažím zařídit tak, aby byly praktické i hezké a aby byl zároveň každý originálem s vlastním stylem.“

Dizanová garsoniéra v pastelových barvách s tmavou hnědou podlahou
Od podlahy, a to doslova, začala Táňa se zařizováním garsonky. Její výrazný vzhled ideálně vybalancoval decentní nábytek v kombinaci jemných odstínů šedé. Zdroj: Miro Pochyba

O co vlastně jde? Táňa s manželem koupí byt v novostavbě, zařídí ho a pak prodají, přičemž se jim vrátí to, co do něj investovali, a dostanou i zaplaceno za svou práci. „Naším cílem je změnit byt tak, aby nebyl stejný jako ostatní v developerském projektu. Aby se do něj kupující zamiloval na první pohled. Musí to být jeho vysněné bydlení,“ říká Táňa. Evidentně se jim to daří – byt, který s Michalem zařídí, se obvykle prodá do několika hodin. My jsme se zašli podívat do elegantní garsonky v jedné z novostaveb v okrajové čtvrti Bratislavy.

Manželé koupili byt ve stádiu výstavby a přes rok čekali na jeho dostavení. Teprve potom se mohli pustit do zařizování – Táňa má vždy na starosti design, Michal se vlastnoručně podílí na realizaci. Se všemi peripetiemi trvalo dokončení interiéru téměř dalšího půl roku. „Samozřejmě, netrávili jsme zde 8 hodin denně 7 dní v týdnu, ale ten čas byl zapotřebí. Byt například předali o půl roku později, což způsobilo problémy s již objednaným vybavením a mistry. Mnohé věci jsme museli předělávat i přesto, že jsme měli změny dohodnuté s developerem, na mnohé bylo třeba čekat i několik měsíců, ať už to bylo vybavení, nebo řemeslníci,“ vysvětluje Táňa.

Dizanová garsoniéra v pastelových barvách s tmavou hnědou podlahou
Kuchyňskou linku dali vyrobit truhláři na míru, původně plánovaný tvar L přitom nahradili skříňkami podél celé jedné stěny – od kouta po kout, od podlahy po strop – a kuchyňským ostrovem. Takto se dalo do kuchyně umístit maximum odkládacích prostorů i co největší pracovní plocha.

„Takto zařízený byt je sice dražší než stejný nezařízený, ale člověk tím ušetří opravdu hodně času a v konečném důsledku i peněz. Pokud se totiž neorientujete v nabídce, nedokážete udělat interiér ani tak hezky, ani tak výhodně. A pokud nemáte představivost, bez architekta nebo designéra se zřejmě nedopracujete k výsledku, se kterým budete spokojeni. Asi i proto se zařízený byt prodá velmi rychle.“

Všechno je o prostoru a o barvách. Když si člověk pohraje s rozdělením prostoru a s barevností, interiér hned působí jinak.

Táňa, autorka interiéru

Prvním Tániným krokem bylo rozdělení prostoru garsonky. Ložnicovou část oddělila černým kovovým paravánem, který zároveň poskytuje místo pro pokojové rostliny v závěsných nádobách. Jedná se přitom o dělící prvek, který neobírá zbytek místnosti o světlo. A jelikož stojí na nožičkách, jeho výhodou je i to, že se dá podle potřeby natočit nebo přemístit. Dalším důležitým prostorovým zásahem byla změna kuchyňské linky ve tvaru L, který byl v projektu developera, na lineární s ostrůvkem. Díky tomu je v kuchyni více skříněk i více pracovních ploch, ostrůvek poskytl zároveň chytré místo ke stolování.

Young woman sitting on the sofa using laptop while moving in to new apartment

Dizanová garsoniéra v pastelových barvách s tmavou hnědou podlahou
Černé lamely z dřevěných hranolů naznačují hranici mezi kuchyní a obývacím pokojem. Pedantní Michal si při realizaci pohrál s každým detailem – is podlahovou lištou mezi lamelami.

Pokud jde o design, východiskem zde byla neobvyklá podlaha. „Vždy začínám něčím, díky čemuž bude byt autentický. Nerada dělám tuctové interiéry. Kdybych zkombinovala bílou a obyčejné dřevo, líbilo by se to každému, ale takové jsem viděla tisíckrát. Chtěla jsem něco, co bude jiné a zajímavé,“ přibližuje Táňa.

„Když jsem začala zařizovat touto podlahou, všichni nad ní kroutili hlavou. Ale já jsem věděla, že pro kombinaci s jemným zařízením bude ideální.“

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Rychlorozkládací prodejní stánky, kde všude je využijete?

Rychlorozkládací stany představují praktické řešení pro různé druhy akcí....

Kvalitní a hezké cyklistické oblečení pro každou příležitost? To je ENDURA

Jestliže máte alespoň běžné zkušenosti s cyklistickou, zřejmě jste už...

Že vaše narození by mělo být doprovázeno palindromickými kouzly

Středověká Evropa byla obzvláště nebezpečným místem pro porod. Smrt...