Odborníci z IT odhalili řadu rizik pomoci dětem

Date:

S aplikací pro takzvané kroužkovné jsou spojeny komplikace. Uvedl to Ľubor Illek ze Slovensko.Digital v souvislosti s návrhem zákona o financování volného času dítěte, který v úterý poslanci schválili.

„Viděli jsme již několik záměrů založených na myšlence, že ‚uděláme appku, ta všechno jednoduše vyřeší‘. Realita je však podstatně složitější. Chceme připomenout, že dosud jsme jen málokdy viděli atraktivní a snadno použitelné webové portály nebo aplikace veřejné správy, které by byly masově využívány,“ upřesnil Illek.

Samotné naprogramování aplikace podle něj nemusí být náročné. „V současnosti však už jen proces souvisejících veřejných zakázek bývá tak zdlouhavý, že zavedení nového registru, jak předpokládá návrh zákona, v žádném případě nepovažujeme za reálné stihnout do konce roku 2022,“ zdůraznil Illek. Upozornil, že největší a nejsložitější část práce je spojena se získáváním a udržováním údajů zapsaných v informačních systémech a centrálních registrech veřejné správy a navrhované aplikace.

„Nejsme přesvědčeni, že v situaci, kdy veřejná správa zatím nedokázala vytvořit jednotný a široce používaný webový portál ani pro podstatně jednodušší činnost, jakou je například objednávání se na vyšetření u lékaře, bude možné rozmanitý svět volnočasových aktivit a jejich průběhu efektivně vtěsnat do jednotné aplikace,“ řekl Illek a dodal: „V návrhu zákona vidíme velké množství nových a hlavně duplicitních povinností a konceptů vytvořených speciálně pro jeho účel. nové identifikátory dítěte, nové přihlašovací údaje a hesla, speciální režim komunikace přes aplikaci. Pro účely výkonu eGovernmentu však máme platný obecný zákon číslo 305 z roku 2013 a žádáme, aby byl i specifický účel financování volnočasových aktivit prováděn v jeho rámci.“

Developing programming and coding technologies. Website design. Programmer working in a software develop company office.

V návrhu z pohledu IT je podle něj vidět velké množství rizik, nesprávných předpokladů a návrhů řešení, a to dokonce v rozporu s jinými platnými zákony upravujícími výkon eGovernmentu v ČR. \“Jsme přesvědčeni, že velká část mohla být vyřešena v rámci standardního procesu přípravy zákonů, který zahrnuje i možnost veřejného, ​​transparentního a odborného připomínkování a hledání nejlepšího možného řešení,\“ dodal Illek.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Kvalitní a hezké cyklistické oblečení pro každou příležitost? To je ENDURA

Jestliže máte alespoň běžné zkušenosti s cyklistickou, zřejmě jste už...

Že vaše narození by mělo být doprovázeno palindromickými kouzly

Středověká Evropa byla obzvláště nebezpečným místem pro porod. Smrt...

USA a Japonsko provedly vojenské cvičení letectva nad Japonským mořem

Spojené státy a Japonsko provedly ve čtvrtek letecké cvičení...

Čína rozšiřuje svůj vliv v Pacifiku, šéf diplomacie zahájil turné po státech Tichomoří

Šéf čínské diplomacie Wang I odstartoval ve čtvrtek 10denní...