Ruský opoziční politik Milov: Je třeba otevřít „třetí frontu“ vůči Putinovi

Date:

Tři měsíce od začátku války na Ukrajině lze pozorovat, že režim ruského prezidenta Vladimira Putina je přetížen. Myslí si to bývalý náměstek ruského ministra energetiky a současný představitel tamní opozice žijící v exilu Vladimir Milov.

Podle něj jsou v současnosti otevřeny dvě fronty války. Kromě vojenské podpory Ukrajině a sankcím vůči Rusku je třeba podle něj otevřít ještě pomyslnou třetí frontu, která by přispěla ke změně vnímání Putinovy ​​politiky v samotném Rusku. To by podle něj mohlo předznamenat konec tamního režimu.

„To, co momentálně vidíme, není válka mezi Ruskem a Ukrajinou. Jde o pokus Vladimira Putina změnit celosvětový řád,“ řekl Milov ve středu večer na akci Rakouského institutu pro evropskou a bezpečnostní politiku (AIES) ve Vídni.

Putinovi jde podle Milova o „oživení práva nejsilnějších“. Šéf Kremlu chce – domnívá se Milov – dosáhnout, aby překreslování hranic států bylo „běžnou rutinou“ velmocí. Ruský opoziční politik proto odmítl názor některých komentátorů, že s Putinem je třeba dosáhnout dohody za každou cenu a je třeba mu dát, co chce.

„Jakékoli uznání ruských územních zisků na Ukrajině by bylo cynické. To by Putina povzbudilo jít ještě dál,“ míní exilový opoziční představitel.

Milov – spolupracovník vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného – označil sankce, kterými Západ reagoval na válku proti Ukrajině, za „velmi účinné“. Ocenil také rozhodnutí západních firem ukončit své působení v Rusku. „Potřebujeme však víc,“ dodal.

„Putinův systém nebyl připraven odolat takové úrovni ekonomického tlaku. Avšak hlavním faktorem naděje, že se Putinův útok podaří odrazit, je ukrajinský odpor a statečnost Ukrajinců,“ uvedl Milov. Podle něj velká část ruského obyvatelstva nedostává pravdivé informace o dění na Ukrajině. Milov proto považuje za důležité „otevřít třetí frontu“ proti Putinovi, jehož cílem by byla změna veřejného vnímání kroků šéfa Kremlu a jeho politiky v samotném Rusku.

Indoor portrait of young girl with blue and yellow ukrainian flag on her cheek wearing military uniform, mandatory conscription in Ukraine, equality concepts.

„Dříve či později budeme úspěšní,“ řekl Milov s odkazem na nedávné průzkumy veřejného mínění v Rusku. Konkrétně mluvil o klesající důvěře Rusů v ruská státní média. Milov však během diskuse ve Vídni zdůraznil, že nevěří v možnost státního převratu. „Dříve předpokládám, že Putinova autorita (v očích Rusů) klesne, a to se pravděpodobně stane rychle,“ vysvětlil.

Opoziční politik zároveň dodal, že nebude stačit jen říci, že „za všechno může Putin“. Rusko bude podle Milova potřebovat stejnou „sebereflexi jako Německo po druhé světové válce“.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Kvalitní a hezké cyklistické oblečení pro každou příležitost? To je ENDURA

Jestliže máte alespoň běžné zkušenosti s cyklistickou, zřejmě jste už...

Že vaše narození by mělo být doprovázeno palindromickými kouzly

Středověká Evropa byla obzvláště nebezpečným místem pro porod. Smrt...

USA a Japonsko provedly vojenské cvičení letectva nad Japonským mořem

Spojené státy a Japonsko provedly ve čtvrtek letecké cvičení...

Čína rozšiřuje svůj vliv v Pacifiku, šéf diplomacie zahájil turné po státech Tichomoří

Šéf čínské diplomacie Wang I odstartoval ve čtvrtek 10denní...