Řadový dům se nafouknout nedá. Prostor pro dceru byl nalezen v zobytnění podkroví, problém se světlem vyřešil světlovod

Date:

Víte, která z vlastností interiéru se při rekonstrukcích nejčastěji řeší? Nedostatek přirozeného světla v původních prostorách. Je to neuvěřitelné, ale světlo má sílu naprosto změnit atmosféru a vnímání bydlení a také to, jak se v interiéru cítíme. O tom, že „interiér dělá světlo“ ví hodně i architektka Tereza Čudová Ajmová, nakonec, tato slova jsou jejím pracovním mottem. Podívejme se, jak se jí podařilo prosvětlit interiér řadového domu včetně tmavého podkroví.

Řadový rodinný dům v lokalitě Újezd ​​nad Lesy si koupili majitelé přibližně před 15 lety. Potřeby rodiny se mění, děti rostou a jejich pokoje už praskaly ve švech. Samozřejmě dům vtlačený mezi dva další s úzkým půdorysem (5,2 x 12,7 m) se nafouknout nedá, a tak bylo třeba hledat řešení.

To spočívalo v zobytnění nevyužitého podkroví. Byla to klasická půda s dřevěnými vazníky. Dalo se na ni vylézt z chodby po vytahovacím žebříku, ale nebyla obyvatelná. Podle autorky rekonstrukce ale i ostatní část domu potřebovala prosvětlit.

Rekonstrukce řadového domu prosvětlením interiéru v neutrálních barvách
V tomto klasickém řadovém domě, světlo absolutně změnilo atmosféru.

Hlavní problém vyřešil světlovod

K prosvětlení interiéru výrazně přispěl světlovod, přechází ze střechy nově vybudovaným pokojem dcery a osvětluje také koupelnu rodičů, která bývala velmi tmavým místem. Denní zónu s kuchyní jídelním koutem a obývacím pokojem prosvětlilo velkorozměrné prosklení – posuvně-zdvižné dveře, které směřují na terasu a k zahrádce.

Rekonstrukce řadového domu prosvětlením interiéru v neutrálních barvách

Na tomto místě byly původně klasické balkonové dveře a okno s parapetem. Takže změna v přístupu přirozeného světla je přímo citelná. „Na terase jsme postavili dřevěnou pergolu, protože se majitelé chtěli odclonit od sousedů a mít i možnost zastínění před sluncem. Proto jsou na pergole textilní baldachýny, které lze roztáhnout podle potřeby,“ vysvětluje autorka přeměny.

Přečtěte si také
Blízko přírody a zároveň blízko Bratislavy? Své vysněné bydlení našli v řadové zástavbě v Pezinku
Zrcadlová i skleněná stěna

Father Having Fun With Baby Son In Living Room

Z hlavního vchodu se dostanete do zádveří. Nevelký prostor architektka opticky zvětšila zrcadlovou stěnou. Pozitivní je také, že přímo ze zádveří vidíte až na terasu za obývacím pokojem. Denní zóna se všemi potřebnými funkcemi je předělena jen pocitově – skleněnou stěnou. Z obývacího pokoje vedou schody do patra, kde je rodičovská ložnice s výhledem do zahrady, koupelna a z původních dvou zde zůstal jeden dětský pokoj. Z druhé je dnes pracovna s rozkládací sedačkou na přespávání návštěv.

Rekonstrukce řadového domu prosvětlením interiéru v neutrálních barvách

Mlynářské schody ušetřily prostor

Z chodby na patře se dostanete do nového podkroví, kde je pokoj pro dceru. Už ne však žebříkem, ale po zavěšeném, laserem vyřezávaném ocelovém schodišti. „Jelikož schodiště je velmi strmé, řešili jsme ho jako tzv. „schodiště“. mlynářské schody. Musíte dát pozor a vykročit správnou nohou, nelze je na schodišti vystřídat, protože se šikmé stupně překrývají.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Rychlorozkládací prodejní stánky, kde všude je využijete?

Rychlorozkládací stany představují praktické řešení pro různé druhy akcí....

Kvalitní a hezké cyklistické oblečení pro každou příležitost? To je ENDURA

Jestliže máte alespoň běžné zkušenosti s cyklistickou, zřejmě jste už...

Že vaše narození by mělo být doprovázeno palindromickými kouzly

Středověká Evropa byla obzvláště nebezpečným místem pro porod. Smrt...