Otcovská dovolená již od srpna. Mateřskou dávku bude moci souběžně čerpat matka i otec

Date:

Od začátku srpna letošního roku by se měla na Slovensku zavést otcovská dovolená. Mateřskou dávku bude moci během dvou týdnů v období šesti týdnů od narození dítěte souběžně čerpat matka i otec dítěte.

Vyplývá to z návrhu novely zákoníku práce, který ve čtvrtek s připomínkami schválila vláda. Změnou zákona o rodičovském příspěvku se umožní souběžné poskytování rodičovského příspěvku a mateřské dávky, která se bude vyplácet otci dítěte po dobu trvání tzv. . otcovské dovolené.

Rodičovská dovolená muže se v pracovním kodexu transformuje na otcovskou dovolenou. Půjde nadále o neplacené volno z hlediska zákoníku práce, které však bude kompenzovat mateřská dávka ze Sociální pojišťovny. Překážkou tohoto nároku nebude pobírání mateřského nebo rodičovského příspěvku matkou dítěte.

Jelikož období pobírání mateřské dávky otcem je na Slovensku ve srovnání s jinými zeměmi Evropské unie nastaveno nadstandardně, období výplaty mateřské dávky poskytované otci po narození dítěte se bude započítávat do úhrnného období nároků na mateřské u stejného dítěte. \“V porovnání se současnou právní úpravou se aktuálně ucelené období pobírání mateřské dávky, například 28 týdnů, rozdělí na dvě období pobírání mateřské dávky, například 2 týdny a 26 týdnů,\“ uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí. Resort práce a sociálních věcí očekává, mateřskou dávku bude průměrně měsíčně dostávat přibližně 3000 otců, průměrná denní výše dávky by měla v letošním roce dosáhnout přibližně 37 eur.

Happy father helping little son walking in living room

Novela zákoníku práce také řeší několik oblastí slaďování rodinného a pracovního života a zvýšení předvídatelnosti provádění práce. Zaměstnanec, jehož pracovní poměr trvá více než šest měsíců a není již ve zkušební lhůtě, může podat zaměstnavateli žádost, že by chtěl přejít na pracovní poměr na neurčitou dobu nebo by chtěl přejít z pracovního poměru na kratší pracovní dobu na práci na plný úvazek. Zavádí se také ochrana muži před propuštěním, který čerpá otcovskou dovolenou. Rozšiřuje se také právo zaměstnance po skončení důležité osobní překážky v práci, kterou je otcovská dovolená, nebo osobní a celodenní péče o fyzickou osobu, na zařazení na původní práci a pracoviště.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Kvalitní a hezké cyklistické oblečení pro každou příležitost? To je ENDURA

Jestliže máte alespoň běžné zkušenosti s cyklistickou, zřejmě jste už...

Že vaše narození by mělo být doprovázeno palindromickými kouzly

Středověká Evropa byla obzvláště nebezpečným místem pro porod. Smrt...

USA a Japonsko provedly vojenské cvičení letectva nad Japonským mořem

Spojené státy a Japonsko provedly ve čtvrtek letecké cvičení...

Čína rozšiřuje svůj vliv v Pacifiku, šéf diplomacie zahájil turné po státech Tichomoří

Šéf čínské diplomacie Wang I odstartoval ve čtvrtek 10denní...