Ceny domů a bytů opět vyskočily téměř o čtvrtinu. Dostupnost bydlení klesá, kdo dřív přijde, ten dřív bere

Date:

Dostupnost bydlení se opět zhoršila. Ceny bydlení podle Národní banky Slovenska (NBS) stále rychle rostou, za první tři měsíce letošního roku narostly meziročně o 23,3 procenta. Při takovém tempu růstu cen domů a bytů mohou platy jen stěží stíhat. Pokud procentuální růst přeměníme na čísla, tak pokud někdo před rokem vlastnil nemovitost za 200 tisíc eur, dnes by měla hodnotu téměř 247 tisíc eur.

\“Dostupnost bydlení na Slovensku se tak v prvním čtvrtletí zhoršila, protože růst disponibilních příjmů již nyní výrazně zaostává za růstem cen nemovitostí s výhledem, že růst nominálních mezd v prvním čtvrtletí nepokryje zmíněné tempo a tím tyto nůžky ještě rozšíří,\“ říká analytik České spořitelny Matej Horňák.

Cena bytů i domů v prvním čtvrtletí letošního roku za jeden čtvereční metr vystoupila na 2510 eur. Březnová průměrná mzda se dostala na úroveň 1342 eur v hrubém. Zjednodušeně to znamená, že na jeden čtvereční metr je třeba téměř 1,9 průměrného platu. Na průměrných sto čtverečních metrů je tak třeba odpracovat přibližně 190 průměrných platů. Zhruba před rokem na to stačilo „pouze“ 149 výplat, před třemi lety 136 měsíčních platů. Před pěti lety na stejnou výměru stačilo 134 měsíčních platů.

Jedná se o peníze: Dokdy budou růst ceny nemovitostí a co se stane, když praskne realitní bublina? Odpovídá Michal Pružinský, analytik portálu Nemovitosti.cz. Odvysíláno 13. 4. 2022.
Deníkem Pravda oslovení ekonomové tvrdí, že silný růst cen poháněli lidé, kteří si chtěli rychle vyřídit nový úvěr za relativně nízké úroky na hypotékách. „I když úrokové sazby hypoték začaly od ledna postupně růst, do konce března se stále držely na velmi nízké, všeobecně dostupné úrovni. Noví žadatelé mohli v prvním kvartálu 2022 získat hypotéku za velmi výhodných podmínek a lidé s hypotékami si úvěr dokázali navýšit a refixovat s velmi nízkým úrokem,“ vysvětluje Marián Búlik s tím, že stále mají lidé hodně úspor a nezaměstnanost je relativně nízká a ani ekonomika nezpomaluje kvůli válce.

Údaje o úvěrech naznačují, že domácnosti se na začátku roku snažily využít ještě stále nízké úrokové sazby, konstatují také sami analytici Národní banky. „Poptávka je paradoxně hnána i postupným nárůstem úrokových sazeb, kdy mnozí potenciální kupci se snaží ještě využít relativně stále nízké úrokové sazby a zajistit si hypotéku a koupi bytu co nejdříve, než si to, obrazně řečeno, ještě mohou dovolit,“ potvrzuje hlavní ekonom VÚB Banky Zdenko Štefanides.

Europe modern complex of residential buildings. And outdoor facilities.

Kdo dřív přijde, ten dřív bere

Odborník na reality společnosti FinGO.sk Viktor Obtulovič tvrdí, že ho rychlý růst cen nepřekvapil. \“Na trhu nebylo mnoho důvodů, které by tento trend obrátily a postupné zdražování hypoték během prvních tří měsíců se nepromítlo do snížené poptávky po bydlení, právě naopak,\“ vysvětluje. Lidé tedy spěchali, aby dostali co nejlepší sazby, protože tak levné už zřejmě dlouho nebudou. „Ceny nemovitostí nemohou kontinuálně stoupat závratným dvouciferným tempem donekonečna. Pokles cen nemovitostí však v brzké době nepředpokládáme. Na realitním trhu platí stále tatáž rovnice – poptávka neutichá a několikanásobně převyšuje nabídku. Prodávající stále mají navrch a také oni udávají tempo růstu, protože si mohou vybírat z množství zájemců o koupi. Proto k prasknutí realitní bubliny a snížení cenovek bytů a domů v tomto roce nedojde,“ domnívá se Obtulovič.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Kvalitní a hezké cyklistické oblečení pro každou příležitost? To je ENDURA

Jestliže máte alespoň běžné zkušenosti s cyklistickou, zřejmě jste už...

Že vaše narození by mělo být doprovázeno palindromickými kouzly

Středověká Evropa byla obzvláště nebezpečným místem pro porod. Smrt...

USA a Japonsko provedly vojenské cvičení letectva nad Japonským mořem

Spojené státy a Japonsko provedly ve čtvrtek letecké cvičení...

Čína rozšiřuje svůj vliv v Pacifiku, šéf diplomacie zahájil turné po státech Tichomoří

Šéf čínské diplomacie Wang I odstartoval ve čtvrtek 10denní...