Ohrožený je rozsah a kvalita služeb poskytovaný kraji

Date:

Vláda má podle předsedy sdružení samosprávných krajů SK8 a předsedy Trnavského samosprávného kraje Josefa Viskupiče všechny možnosti na to, aby našla zdroje na financování svých priorit jinde než v rozpočtech samospráv. Pro TASR tak reagoval na parlamentem schválený protiinflační balíček.

„V návrhu zákona je vyčíslen vliv zvýšení daňového bonusu na děti na samosprávy v letošním roce 76,1 milionu eur (z toho na obce 53,3 a 22,8 milionu eur na kraje). Příští rok se počítá s výpadkem 429,2 milionu eur (z toho 128,7 milionu eur na kraje),“ upřesnil Viskupič s tím, že Rada pro rozpočtovou odpovědnost však odhadla větší výpadek pro samosprávy – 230 milionů eur letos a 600 milionů eur na příští rok.

Nižší příjmy samosprávných krajů je podle něj třeba vnímat iv kontextu dvouciferné inflace a dramaticky se zvyšujících cen zboží, služeb a energií. „Ohrožen je tak rozsah i kvalita veřejných služeb poskytovaných župami v oblasti sociální péče, regionální kultury, středního školství, příměstské autobusové dopravy či správy silnic II. a III. třídy,“ upozornil šéf SK8.

Nepovažuje za odpovědné přenést celou tíhu dofinancování veřejných služeb na peněženky obyvatel prostřednictvím zvyšování cen jízdenek nebo ubytování v kolejích. \“Pokračování v praxi nepředvídatelných jednostranných zásahů do rozpočtů samosprávných krajů, bez konzultace a kompenzace, považujeme za neudržitelné,\“ prohlásil Viskupič s tím, že více nemohou tolerovat porušování dohody zakotvené v zákoně, která jasně stanoví, že samosprávám patří celý výběr daně z příjmu fyzických osob.

Upozornil, že tyto zdroje jsou určeny k plnění úkolů a povinností samosprávných krajů, které spočívají v poskytování veřejných služeb. \“Na rozdíl od obcí a měst samosprávné kraje nemají možnost ovlivnit výši svých daňových příjmů, které tvoří výlučně 30procentní podíl na výběru daně z příjmů fyzických osob,\“ podotkl s tím, že vyšší územní celky nedisponují vlastními daněmi a poplatky, kterými by mohly kompenzovat část výpadku příjmů z daně z příjmu fyzických osob.

Russian Ruble currency, financial and wealthy concepts. Time to pay taxes. Banknotes of 5000 and 1000 rubles

O tomto tématu i případných dalších krocích budou předsedové samosprávných krajů diskutovat 2. června na jednání v Kremnici.

Ministerstvo financí se v uplynulých dnech ohradilo vůči tvrzením samospráv. Resort argumentuje daty k výnosům z podílových daní, připravenými kompenzačními opatřeními a poukazuje také na přebytek běžných rozpočtů místních i krajských samospráv za rok 2021. Tvrdí také, že zástupcům samospráv představil a nabídl kompenzační mechanismy.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Kvalitní a hezké cyklistické oblečení pro každou příležitost? To je ENDURA

Jestliže máte alespoň běžné zkušenosti s cyklistickou, zřejmě jste už...

Že vaše narození by mělo být doprovázeno palindromickými kouzly

Středověká Evropa byla obzvláště nebezpečným místem pro porod. Smrt...

USA a Japonsko provedly vojenské cvičení letectva nad Japonským mořem

Spojené státy a Japonsko provedly ve čtvrtek letecké cvičení...

Čína rozšiřuje svůj vliv v Pacifiku, šéf diplomacie zahájil turné po státech Tichomoří

Šéf čínské diplomacie Wang I odstartoval ve čtvrtek 10denní...